Wizyta u lekarza psychiatry potrafi być dla człowieka bardzo stresująca. Czasami wstydzimy się nawet myśli na ten temat, że moglibyśmy odwiedzić lekarza psychiatrę.Tymczasem psychiatra to lekarz jak każdy inny – gdy choruje dusza, nie ma innej możliwości niż odwiedzić lekarza psychiatrę i poprosić go o pomoc.

Kiedy do psychiatry?

Zdrowie duszy i ciała to najważniejsze wartości w życiu wielu ludzi. Tymczasem kiedy sfera psychiki zaczyna szwankować nie dopuszczamy do siebie myśli, że może jest to czas na wizytę u psychiatry. Obawiamy się, że ktoś przypnie nam łatkę wariata lub osoby niezrównoważonej emocjonalnie i psychicznie. A przecież staramy się funkcjonować w miarę normalnie, chodzimy do pracy, żyjemy w rodzinie, wykonujemy swoje obowiązki, jednak w środku czujemy się coraz gorzej. Takie stany depresyjne i lękowe potrafią doprowadzić do prawdziwego spustoszenia w życiu człowieka, o ile nie zostaną w porę rozpoznane, i o ile psychiatra w porę nie wdroży odpowiedniego leczenia.Wizyta u psychiatry nie jest powodem do wstydu, jest za to dowodem, że człowiek odpowiedzialnie podchodzi do swojego zdrowia zarówno fizycznego jak i psychicznego. Czasami człowiek znajduje się w takim stanie, że nie jest możliwe, aby samodzielnie podjąć decyzję o wizycie u psychiatry. Być może ma myśli samobójcze i wydaje mu się, że tylko zakończenie życia jest dobrym rozwiązaniem. W takiej sytuacji musi zainterweniować rodzina.

Pierwsza wizyta u psychiatry

Jeśli chodzi o zaburzenia natury psychicznej do wyboru mamy kilku specjalistów. Można udać się na przykład do psychologa. Trzeba jednak pamiętać, że tylko i wyłącznie lekarz psychiatra może przepisać na lekarstwa. Psycholog nie ma uprawnień aby to zrobić. Psycholog może jednak być doskonałym specjalistą i doradzić nam w wielu sprawach. Lekarz psychiatra jednak ukończył studia medyczne i jest specjalistą w zakresie wielu chorób psychicznych. Psycholog lub psychiatra mogą zasugerować również wizytę u psychoterapeuty i odbycie terapii. Terapia może odbywać się równolegle z przyjmowaniem lekarstw zaleconych przez psychiatrę. W czasie pierwszej wizyty lekarz psychiatra będzie starał się jak najlepiej poznać pacjenta i jego zaburzenia. W tym celu może zadawać różne trudne pytania. Istotna może okazać się na przykład informacja czy ktoś z rodziny pacjenta cierpi na jakieś zaburzenia psychiczne.

Na szczęście coraz więcej ludzi jest świadomych tego, że wizyta u psychiatry nie jest niczym złym i świadczy jedynie o poczuciu odpowiedzialności za swoje zdrowie. Warto zdać sobie sprawę, że wizyta u psychiatry pomogła wielu ludziom na nowo odzyskać chęć do życia i zapobiegła wielu samobójstwom.