Poród, szczególnie pierwszy poród, to niezwykłe wydarzenie w życiu każdej kobiety. Niektóre kobiety bardzo boją się porodu, inne z niecierpliwością go wyczekują i są nastawione pozytywnie do tej chwili. Właściwie trudno mówić o jednej chwili, kiedy mówi się o porodzie – poród to często wiele godzin bólu, stresu i strachu, jednak najważniejsze, aby wszystko dobrze się skończyło. Dobrze – to znaczy narodzinami zdrowego malucha.

Maluch dostał dziesięć punktów. A mama i jej zdrowie?

Mówiąc o udanym, dobrym porodzie często ludzie mają na myśli tylko i wyłącznie dobry stan zdrowia nowo narodzonego dziecka. A matka? Przecież ona też się liczy. Bardzo ważne jest to, aby matka po porodzie była w dobrej kondycji fizycznej i psychicznej. Oczywiście nikt nie zaprzecza temu, że poród to bolesne wydarzenie w życiu kobiety. I każda kobieta jest tego świadoma. Od ilu lat w przestrzeni publicznej toczy się dyskusja na temat praw rodzącej kobiety. Niestety, bardzo wiele kobiet doświadczyło negatywnych emocji ze strony personelu szpitalnego. Wiele kobiet ma za sobą trudne porodowe doświadczenia, które nieraz zakończyły się depresją czy nawet próbami samobójczymi. Jak zapobiec takim sytuacjom w przyszłości? Niektóre kobiety nie chcą już rodzić w szpitalu, chcą rodzić w domowym zaciszu, z wybraną położną. Oczywiście jest to możliwe, jednak nie zawsze. Niektóre choroby dyskwalifikują podjęcie próby domowego porodu. Co wtedy?

Położna na wagę złota

Najważniejszą osobą w czasie porodu, która towarzyszy kobiecie, jest położna. To ona przyjmuje na świat nowo narodzone dziecko. To ona jako pierwsza dotyka główkę rodzącego się dziecka. Niestety w tym zawodzie zdarzają się osoby oschłe, pozbawione empatii. Tymczasem postawa położnej w czasie porodu jest kluczowa. Położna powinna odznaczać się niezwykłą empatią, powinna dodawać kobiecie siły, odwagi i motywować do dalszego wysiłku, aby kobieta czuła się silna do tego, by wyprzeć maluszka ze swojego łona. Wiele położnych pracuje z powołania, codziennie wspierając z uśmiechem swoje pacjentki, nawet w państwowych szpitalach, otrzymując niskie pensje. Warto zdawać sobie sprawę, że zła postawa położnej może spowodować u rodzącej traumę na wiele lat. Może to przełożyć się nawet na nienawiść do maluszka, co będzie miało fatalne konsekwencje w przyszłości. Wybór położnej nie powinien być przypadkowy, chociaż często wygląda to w ten sposób, że kobieta przyjeżdża do szpitala i nie ma pojęcia, jaka położna będzie się nią opiekowała.

Możliwe jest wynajęcie do porodu w prywatnej położnej. Wiele szpitali oferuje. zupełnie legalnie, jednak za opłatą, taką możliwość. Może warto ten wariant rozważyć?