Nie ma chyba kobiety, która nie miałaby koleżanki, która zmaga się z problemami z tarczycą. Problemy z tarczycą to w XXI wieku prawdziwa plaga. Niestety, pomimo powszechności takich chorób, ciągle jest problem z prawidłowym ich diagnozowaniem.

Rola lekarza rodzinnego

Lekarze rodzinni powinni zajmować się podstawowymi problemami zdrowotnymi człowieka, a także profilaktyką w zapobieganiu chorobom. Jak jest w rzeczywistości? Wielu lekarzy rodzinnych jest przeciążonych pracą. Mają mnóstwo pacjentów. Na każdego pacjenta mogą przeznaczyć tylko 15 minut. To czas na zebranie wywiadu, badanie, a także opisanie całej sytuacji w dokumentacji medycznej, wydane recepty i zaleceń. 15 minut to bardzo mało, zwłaszcza, kiedy przychodzi pacjent wymagający, trudny, z trudną medyczną historią. Jeżeli lekarz jest przepracowany, trudno wykazać się pełnym zaangażowaniem i niczego nie przeoczyć. Kobiety, które skarżą się na ciągle zmęczenie i przybieranie na wadze, a także na uczucie zimna, mogą mieć problemy z tarczycą. Jednak ich zmęczenie może być też spowodowane innymi problemami, na przykład anemią. Trzeba to sprawdzić. Tymczasem lekarz rodzinny ma małe możliwości diagnostyczne. Może on oczywiście wysłać kobietę do lekarza endokrynologa, jednak trzeba czekać w dwuletniej kolejce do tego specjalisty.

Tarczyca – naprawdę poważny problem

Kłopoty z tarczycą potrafią zniszczyć kobiecie życie. Dlatego tak niezwykle ważne jest, aby problem został zdiagnozowany jak najszybciej. Kiedy kobieta w porę zacznie przyjmować hormony oraz wdroży zmiany w twojej diecie i sposobie życia jest szansa na pełen sukces. Łatwiej walczy się ze zbędnymi kilogramami, kiedy tych kilogramów jest pięć, a nie czterdzieści pięć. Problemy z tarczycą mogą być też przyczyną poronień i kłopotów z zajściem w ciążę. Kiedy kobieta z problemami z tarczycą zachodzi w ciążę, powinna być pod opieką lekarza ginekologa i endokrynologa. Przez całą ciążę jej problemy z tarczycą powinny być szczegółowo monitorowane. Kobiety często zapadają na autoimmunologiczne zapalenie tarczycy, czyli chorobę Hashimoto. Jest to choroba autoimmunologiczna co oznacza, że organizm atakuje sam siebie. Lekarze niezbyt doceniają wpływ diety bezglutenowej oraz diety bez laktozy. Jednak wiele ludzi potwierdza, że ich samopoczucie oraz wyniki badań zdecydowanie się poprawiły na takiej diecie.

Bazowanie tylko i wyłącznie na wyniku badania TSH to nie wszystko. Ważne jest, aby wykonać USG tarczycy i sprawdzić jak narząd wygląda od środka. Troska o zdrowie tarczycy z pewnością się opłaci.