W dzisiejszych czasach wielu osobom towarzyszy strach przed zachorowaniem na raka. Jest to zupełnie zrozumiałe, ponieważ co chwilę słyszymy, że ktoś z naszych bliskich lub jakaś znana ze świata telewizji osoba zachorowała i zmaga się z chorobą. Do rzadkości nie należą też informacje o śmierci osób, które walczyły z nowotworem.

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Jeśli chodzi o nowotwór to zdecydowanie lepiej zapobiegać niż leczyć. Łatwo powiedzieć, jednak… jak zapobiegać? W przypadku niektórych nowotworów bardzo ważne są czynniki genetyczne, a niestety nie jesteśmy w stanie zmienić swoich genów, ponieważ z określonym ich pakietem przyszliśmy na ten świat. To co możemy zmienić, to czynniki środowiskowe. Możemy na przykład nie podejmować w pracy, o której wiemy, że takie właśnie środowisko sprzyja zachorowaniom na nowotwory. Możemy też szczególnie dbać o swoją dietę, na przykład nie jeść mięsa, cukru i produktów przetworzonych. Taka postawa z pewnością przyczyni się nie tylko do zmniejszenia ryzyka zachorowania na raka, ale też sprawi, że będziemy dobrze czuli się tu i teraz. Rezygnacja z cukru i mięsa sprawi że poczujemy się lekko. Na pewno powinniśmy zadbać o to czy mamy prawidłową masę ciała oraz powinniśmy przestać palić papierosy. Nadwaga i otyłość oraz uzależnienie od papierosów to poważny czynnik, który sprzyja zachorowalności na raka.

Magiczny lek?

W niektórych kręgach mówi się o tym, że lekarstwo na raka już dawno temu zostało wynalezione, ale ten fakt jest utrzymywany w tajemnicy przez koncerny farmaceutyczne. Chodzi oczywiście o pieniądze. Obecnie leczenie nowotworów nie zawsze jest skuteczne. Pacjenci jednak muszą poddawać się wielomiesięcznym kuracjom, podczas których cierpią. Nadzieja jednak umiera ostatnia. Nie możemy być pewni czy w jakimś laboratorium nie powstało już lekarstwo na raka. Możemy jedynie mieć nadzieję, że postęp medycyny doprowadzi w końcu do tego, że pacjenci chorzy na raka będą mogli z godnością znosić zmagania ze swoją chorobą. Co jakiś czas w mediach pojawiają się doniesienia o cudownych środkach na raka. Takim środkiem ma być między innymi witamina C. Warto sceptycznie podchodzić do tego typu wiadomości i zaufać swojemu lekarzowi. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby skonsultować się również na przykład z naturopatą. Każdy człowiek może świadomie kierować swoim losem i zdecydować, czy chce się leczyć czy też nie.

W dzisiejszych czasach leczenie na raka jest oczywiście skomplikowane, przynosi ból i cierpienie, ale też daje szansę i nadzieję na zdrowie i dalsze życie. Warto rozważyć wszelkie za i przeciw.