Regularne złuszczanie naskórka pomaga zachować lepszą kondycję i nawilżenie skóry. Na rynku istnieje wiele produktów do pedicure, które dbają o skórę stóp w mniej lub bardziej delikatny sposób. Jednym z nich jest pedicure kwasowy, nowoczesny zabieg wykorzystujący kwasy kosmetyczne.

Co to jest pedicure kwasowy?

Głównym składnikiem kwasowego pedicure są kwasy. Często są to naturalne związki chemiczne m.in. kwas jabłkowy, winowy czy mlekowy. W produktach niskiej jakości, takich jak skarpetki złuszczające, można spotkać kwasy syntetyczne, które działają znacznie dłużej, tym samym zwiększając ryzyko podrażnień. Produkty te można także z powodzeniem stosować, lecz należy zachować ostrożność w przypadku skóry wrażliwej.

Wskazania i przeciwwskazania do pedicure kwasowego

Pedicure kwasowy jest nowoczesnym zabiegiem, którego celem jest usunięcie zrogowaciałego naskórka, a tym samym wygładzenie pękających pięt i skóry stóp. Nie każde stopy można poddać działaniu kwasów kosmetycznych. Do przeciwwskazań zaliczamy obecność świeżych ran, grzybicy czy alergię na składniki kwasów. Należy podkreślić, że zabieg przy wykorzystaniu kwasów kosmetycznych jest bezpieczny dla osób cierpiących na cukrzycę.

Jak wygląda pedicure kwasowy?

Cały zabieg kwasami kosmetycznymi jest bezbolesny, bezpieczny i przyjemny. Na początku umieszcza się na stopach płatki kosmetyczne, które są nasączone kwasami, m.in. kwasem mlekowych oraz winowym. Ich działania przyczyniają się do rozmiękczenia skóry. Po zmiękczeniu skóry kwasami, naskórek jest usuwany za pomocą szpatułki oraz delikatnej tarki. Oczyszczoną skórę smaruje się kremem, który dogłębnie odżywia skórę stóp.

W celu uzyskania najlepszych efektów pedicure kwasowy należy wykonywać kilkukrotnie w odstępach 2 tygodni do miesiąca. Cena pojedynczego zabiegu kształtuje się między 100 a 150 złotych.

Działanie kosmetyczne i lecznicze

Efektem działania pedicure kwasowego jest nie tylko jedwabiście gładka skóra stóp i gładkie pięty, lecz także normalizowanie skóry, dzięki czemu naskórek znacznie wolniej narasta w przyszłości. Działanie pedicure ma nie tylko działanie kosmetyczne i estetyczne, lecz także lecznicze. Narastająca skóra na stopach oraz jej intensywne rogowacenie może utrudniać chodzenie. Z kolei pękające pięty to dolegliwość zarówno bolesna jak i stanowiąca ryzyko zakażeń, które mogą doprowadzić do owrzodzeń i ran. Dodatkowe antybakteryjne działanie kwasów wzmacnia ich leczniczy charakter i sprawia, że pedicure kwasowy powinien być przede wszystkim stosowany u osób, które przewlekle cierpią na zaawansowanie rogowacenie naskórka.