Na przestrzeni ostatniego wieku makijaż intensywnie ewoluował. Pojawiały się coraz to nowsze trendy i jednocześnie znajdowały się osoby, które posiadały wyjątkowy talent do wykonywania profesjonalnego makijażu. Obecnie makijaż jest formą sztuki, która pozwala wyrazić siebie, jak i pokazać swoją kreatywność.

Kosmetyki do makijażu kiedyś i dziś

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu nie było aż tak dużego wyboru kosmetyków do makijażu, co dzisiaj. Kobiety najczęściej korzystały ze szminek, pudrów i ewentualnych tuszów do rzęs. Makijaż był dość rzadkim zjawiskiem i stosowało się go sporadycznie, najczęściej zaś nosiły go aktorki i inne kobiety, które brały udział w wystąpieniach publicznych.

Dziś makijaż jest bardzo powszechny i jak wspomniano już, traktowany przez wielu jako rodzaj sztuki. W sklepach dostępnych jest mnóstwo różnych kosmetyków do makijażu, dzięki czemu każda kobieta może znaleźć odpowiedni zestaw dla siebie. Dostępność kosmetyków różnego rodzaju zapewnia również wszechstronność w makijażu. Każdy tak naprawdę może wykonywać go w sposób dowolny, choć istnieją pewne zasady, wyznaczające między innymi współczesne trendy. Ciekawym przykładem są tutaj pomadki, które za dawnych czasów były dość niskiej jakości, podczas gdy dzisiejsze pomadki w płynie są niebywale trwałe i można je dostać w wielu różnych kolorach.

Zmienność trendów w makijażu

Obecnie trendy w makijażu zmieniają się tak często, że trudno je dokładnie określić. Wśród trendów przewija się intensywne malowanie oczu, zwłaszcza za pomocą kolorowych cieni, mocne konturowanie kości policzkowych i nosa, a także niecodzienne, oryginalne kolory szminek. Popularny jest również dość specyficzny sposób malowania brwi, który całkowicie wyparł powszechne niegdyś barwienie ich henną.

Beauty guru, czyli znawcy mody w internecie

Każdy, kto śledzi internetowe trendy, spotkał się pewnie z określeniem “beauty guru”. Jest to osoba, która zawodowo lub hobbystycznie zajmuje się makijażem, a jej popularność pozwala na samodzielne wyznaczanie trendów. Osoby takie najczęściej działają na portalach społecznościowych, takich jak YouTube czy Instagram. Zamieszczają one poradniki na temat makijażu, jak i układania włosów czy malowania paznokci.

Sam temat beauty guru spotyka się z dużą kontrowersją. Są osoby, które uważają samych guru za oderwanych od rzeczywistości, a ich porady za nieżyciowe. Poniekąd jest w tym trochę racji. Tak naprawdę każdy może wykonywać makijaż w taki sposób, w jaki mu się podoba i na tym właśnie polega piękno tej sztuki.