Sam tytuł może spotkać się z dużą kontrowersją, jako że w Polsce nie jest to temat zbyt powszechny. Makijaż od lat zarezerwowany był dla kobiet, przez co uważa się go coś całkowicie niemęskiego. A jednak. Coraz większa ilość mężczyzn zajmuje się makijażem i wcale nie są w tym gorsi od kobiet.

Kolejny dział sztuki

Na początku musimy zrozumieć, czym obecnie jest makijaż. Dla wielu osób to po prostu dział sztuki, sposób na wyrażenie siebie. Nie chodzi tu o upiększenie swojego wyglądu – choć to bez wątpienia również jest satysfakcjonujące – ale o danie upustu swojej kreatywności. Jeśli spojrzymy więc na makijaż jako sztukę, taką samą jak popularne od tysiącleci malowanie, wcale nie będzie się on nam wydawał niemęski. To, że w tym wypadku chodzi jednak o malowanie na własnej twarzy, stale spotyka się z krytyką.

Fenomen Jefree Stara

Jefree Star, a właściwie Jeffrey Lynn Steininger, to jedna z bardziej popularnych męskich gwiazd, które wybiły się właśnie na makijażu. Jefree to piosenkarz i model, ale również wizażysta. Jego wizerunek wielu osobom mógłby wydać się niezrozumiały i niezwykle kontrowersyjny. Piosenkarz zawsze nosi pełny makijaż, do tego również ma biżuterię i pomalowane paznokcie. Nietrudno się więc domyślić, że znacząco odbiega on od wyobrażenia przeciętnego mężczyzny.

Pomimo kontrowersji związanej z wizerunkiem, a może właśnie dzięki niej, Jefree Star stale odnosi sukcesy. Kilka lat temu wypuścił swoją pierwszą linię kosmetyków, która stała się niezwykle popularna na całym świecie, a sam Jefree zyskał wielu naśladowców. I choć nie był to początek makijażu wśród mężczyzn, mniej więcej w tym okresie zjawisko stało się jakkolwiek powszechne. Warto zaznaczyć, że piosenkarz ma fanów na całym świecie, w tym również w Polsce. Zawędrowały też do nas kosmetyki z jego własnej linii.

Obiektywna ocena zjawiska

Jak do wszystkich zmian, do tej również należy podchodzić z dystansem. Podczas gdy każdy ma prawo do wykonywania makijażu niezależnie od płci, inni mają też prawo do wyrażenia swojej opinii. Jeśli przy tym obie strony zachowają szacunek do siebie, tak naprawdę wszystko jest w jak najlepszym porządku. Osobom starszej daty fenomen makijażu wśród mężczyzn może wydawać się bezpodstawny i wręcz idiotyczny, co jest całkowicie zrozumiałe. Jest on bowiem stosunkowo nowy i opiera się raczej na współczesnych trendach.

Na koniec pół żartem, pół serio: wykonywanie makijażu u mężczyzn ma raczej niewiele wspólnego z orientacją seksualną. Wiele osób tymczasem uważa, że jest wprost przeciwnie. Trzeba pamiętać, że to zwyczajnie kwestia preferencji i gustu w modzie.