Co jakiś czas organizowane są różnego rodzaju plebiscyty i konkursy na najlepszego lekarza. Niektóre konkursy mają zasięg ogólnopolski, inne dotyczą wybranego województwa. Jaki powinien być lekarz na medal?

Szacunek dla intymności

Lekarz na medal powinien doskonale zdawać sobie sprawę z tego, że wizyta jest dla pacjenta czymś krępującym. Oczywiście wizyta u lekarzy niektórych specjalności bywa szczególnie krępująca i nieprzyjemna. Na przykład kobiety u lekarza ginekologa muszą odpowiadać na krępujące pytania dotyczące odbywanych stosunków płciowych i higieny intymnej. Również wizyta u lekarza psychiatry często związana jest z ogromnym stresem. Oczywiście nieco pomaga świadomość, że lekarz miał już setki pacjentów z podobnymi problemami, jednak często nie da się do końca wyeliminować odczuwalnego stresu. Szacunek dla pacjenta i dla tej intymnej sytuacji, w której pacjent się znalazł, to podstawa. Krępująca może być nawet wizyta u lekarza stomatologa. Często stan jamy ustnej budzi wiele zastrzeżeń i jest efektem wieloletnich zaniedbań. Warto, aby lekarz potrafił powstrzymać się od chamskich komentarzy i z empatią podszedł do pacjenta i jego lęków oraz strachu. Również pacjenci, o ile to możliwe, powinni wybierać takich lekarzy co do których mają gwarancję, że ci zachowają się we właściwy sposób.

Inne cechy

Lekarz powinien być osobą bardzo odpowiedzialną – odpowiada w końcu za ludzkie zdrowie i życie. Powinien umieć łączyć ze sobą różne informacje i spojrzeć na pacjenta holistycznie to znaczy na człowieka jako całość, a nie tylko na swoją wybraną specjalność. Lekarz pracujący w szpitalu powinien umieć pracować zarówno samodzielnie jak i w zespole. Lekarz na medal powinien cechować się też odpornością na stres, a także spostrzegawczością. Oczywiście w przypadku pracy w prywatnym gabinecie stresu jest mniej niż na oddziale szpitalnym. W prywatnym gabinecie lekarz sam ustala sobie grafik przyjęć i sam ustala, ilu pacjentów przyjmie danego dnia. W szpitalu nie ma takiej możliwości, bo wiele rzeczy dzieje się w sposób nieprzewidywalny. Ważne, aby lekarz potrafił radzić sobie ze stresem i miał na ten stres swoje sprawdzone sposoby.

Znalezienie lekarza na medal to prawdziwy sukces i jeżeli znajdziemy już takiego lekarza, to lepiej się go trzymajmy. Zdecydowanie warto zbierać opinie znajomych i rodziny na temat konkretnych lekarzy, ponieważ nigdy nie wiadomo kiedy takie informacje mogą się przydać. Lekarz na medal to lekarz, który ma powołanie do tego zawodu i leczy ludzi z pasją.