Tematy związane z macierzyństwem zawsze budzą wiele kontrowersji. Właściwie każda osoba ma swoje prywatne zdanie na temat najwłaściwszego sposobu porodu i karmienia dziecka.

Cesarka na życzenie?

Temat cesarskich cięć na życzenie co jakiś czas poruszany jest w mediach. W Polsce w ten sposób kończy się już prawie połowa ciąż. To znaczy, że praktycznie co drugie dziecko nie rodzi się w sposób naturalny, a przychodzi na świat w drodze cesarskiego cięcia. To dobrze czy źle? Lekarze mówią, że najlepszym dla dziecka sposobem przyjścia na świat jest poród naturalny, jednak musi być to poród naturalny bez powikłań, a przecież tego nikt nie jest w stanie matce ani dziecku zagwarantować. Niedotlenienie na skutek przedłużającego się porodu jest przyczyną wielu dramatów dzieci. Czy wobec tego lepiej zrobić planowe cesarskie cięcie? Rozsądne wydaje się oddanie tej decyzji w ręce matki, która najlepiej zna siebie i swoje ciało. Warto jednak pamiętać, że cesarskie cięcie to nie zwykły zabieg kosmetyczny, ale poważna operacja, podczas której otwierane są powłoki brzuszne. W Polsce nie ma możliwości wykonania cesarskiego cięcia na życzenie, jednak powodem wykonania cesarskiego cięcia może być na przykład tokofobia, czyli paniczny strach przed ciążą i porodem.

Karmienie piersią a karmienie z butelki

Kolejnym kontrowersyjnym tematem dotyczącym macierzyństwa jest karmienie dziecka. Niektóre matki od pierwszej chwili po przyjściu dziecka na świat jak lwice walczą o karmienie piersią. Inne z kolei od razu podają mleko modyfikowane. W społeczeństwie normalne wydaje się karmienie dziecka piersią przez pierwsze kilka miesięcy życia. Jeżeli mama karmi dwa lata lub dłużej, zdaniem społeczeństwa jest to już coś mocno odbiegającego od normy i wymagającego przyjrzenia się danej rodzinie. Rekordzistki karmią dziecko piersią nawet do czwartego roku życia. Obecnie wiele kobiet chwali się, że karmiło dzieci w ciąży, a także karmiło dwoje dzieci, które urodziły się w niewielkim odstępie czasu. Dopóki decyzje podejmowane przez przyszłą matkę lub matkę dziecka nie krzywdzą nikogo – po co w nie ingerować?

Zarówno matka, która urodziła swoje dziecko w sposób naturalny, jak też matka, która urodziła za pomocą cesarskiego cięcia, może być najwspanialszą matką na świecie i najbardziej kochać swoje dziecko. Sposób karmienia malucha również nie ma nic wspólnego z uczuciami macierzyńskimi. Ważne, aby w czasie ciąży dbać zarówno o zdrowie psychiczne i fizyczne matki, jak i o dobrostan maluszka. Zdrowa mama to zdrowe dziecko.