Każda kobieta chciałby posiadać długie, zadbane paznokcie. Każdy kto próbował zapuścić paznokcie wie jednak, jak trudne może to być, zwłaszcza w przypadku osób, które aktywnie pracują lub mają częsty kontakt z wodą. Osłabione paznokcie często się rozdwajają i łamią. Jak więc skutecznie poprawić ich kondycję?

Odżywka do paznokci

Skutecznym sposobem na utrzymanie paznokci w dobrym stanie jest serum do paznokci. Obecnie serum można dostać w postaci kremu, w specjalnym sztyfcie lub buteleczce podobnej do tych, w których znajdują się lakiery do paznokci. Nie liczy się jednak opakowanie, a sama formuła tego typu kosmetyków. Mają one sprawić, że paznokcie będą bardziej elastyczne, a skórki miękkie i zadbane. Dobrym składnikiem, który wzmocni paznokcie, jednocześnie zapewniając im elastyczność, jest olejek jojoba. Dzięki niemu staną się one silniejsze i odżywione, co zapobiegnie ich łamaniu i innym uszkodzeniom. Każde dobre serum posiada też w swoim składzie witaminę E, która wpływa pozytywnie na kondycję paznokci, zapobiegając między innymi ich rozdwajaniu i odżywiając je.

Dlaczego nie należy utwardzać paznokci?

Wśród wielu osób wciąż panuje błędne przekonanie, że kondycja paznokci jest zależna od ich twardości. Stąd też kosmetyki wzmacniające paznokcie i lakiery utwardzające są dość popularne. W rzeczywistości jednak twarde paznokcie jeszcze częściej łamią się i są podatne na uszkodzenia. Diamentowa twardość, którą zapewniają producenci odżywek i lakierów do paznokci, wcale nie wpływa więc na nie pozytywnie. Dodatkowo tego typu kosmetyki mogą wysuszać skórki, co sprzyja ich zadzieraniu się. Zamiast tego warto korzystać z odżywek, zawierających olejek jojoba, witaminę E i inne składniki dodatkowe. Zapewnią one elastyczność paznokci, dzięki czemu nawet mocno wygięte, nie zawsze się złamią.

Leki bez recepty poprawiające kondycję paznokci

Oprócz kosmetyków często korzysta się też z leków bez recepty, które mają poprawić stan skóry i paznokci. Najczęściej są to suplementy diety, zawierające w swoim składzie witaminy i minerały, które wpływają na stan paznokci. Tego typu środki można dostać w każdej aptece, ale również drogeriach i sklepach kosmetycznych. Często zawierają one biotynę, cynk, a także witaminy A, C i E. Wszystko to ma na celu maksymalnie poprawić kondycję paznokci i odżywić je od wewnątrz, co charakteryzuje się dużą skutecznością. Ponadto zaletą tego typu leków jest to, że mają potrójne działanie – oprócz paznokci wzmacniają również skórę i włosy, odżywiając tym samym cały organizm.