Aromaterapia zyskuje coraz większą popularność. Ludzie narażeni z każdej strony na produkty, które lecząc, jednocześnie trują, szukają jakichś niekonwencjonalnych metod. Stąd też ukuto termin “medycyna niekonwencjonalna” czy też “medycyna alternatywna”. Jednakże, zabiegi aromaterapii należy traktować bardziej jako sposób na relaks, niż metodę leczenia.

Medycyna i kosmetologia

Olejki eteryczne, które to są głównym składnikiem aromaterapii, są szeroko wykorzystywane w kosmetologii, a także w niektórych zabiegach medycznych. W medycynie pełnią funkcję pomocniczą, na przykład w bólach głowy czy permanentnym stresie. W kosmetologii z kolei ich zastosowanie jest znacznie większe, wykorzystuje się je w masażach, w kosmetykach do skóry, włosów u paznokci. W zasadzie ich zastosowanie jest nieograniczone.

Popularność olejków eterycznych

Olejki eteryczne są chętnie wykorzystywane, ponieważ jako stosunkowo niedrogi produkt, wpływają korzystnie na naszą urodę. Pobudzają one metabolizm komórkowy, dzięki czemu spowalniają procesy starzenia skóry oraz przyspieszają jej regenerację. Ale to nie wszystko, olejki eteryczne można używać do kąpieli, ciepłych kompresów lub inhalacji. Olejki pozyskuje się z naturalnych źródeł, spotykanych w środowisku jak kwiaty, rośliny, owoce i tym podobne. Wszystko to co działa na nas kojąco poprzez na przykład zmysł zapachu.

Zastosowanie olejków eterycznych

  • Inhalacje – polegają na dodaniu olejków eterycznych do gorącej wody, dzięki czemu unosząca się z niej para wodna nie jest już bezwonna. Jest to popularna, bezpieczna i skuteczna metoda w przypadku kataru oraz innych problemów z drogami oddechowymi.
  • Masaże – w tym przypadku wykorzystuje się olejki eteryczne i olej bazowy, którymi naciera się ciało. Wpływa to na nie kojąco, regenerująco, odżywiająco i przede wszystkim relaksująco.
  • Kąpiele z olejkami eterycznymi – kąpiel sama w sobie jest relaksem dla ciała i duszy, a jeśli dodamy do niej kilka kropel olejku eterycznego, to zdecydowanie podniesiemy jej jakość.

Jak wspomnieliśmy wyżej olejki eteryczne pozyskuje się z naturalnych źródeł, gdyż występują w roślinach wokół nas. To je właśnie czujemy wchodząc do lasu czy do ogrodu. Oznacza to, że w zasadzie możemy znaleźć olejek o każdym zapachu, jaki tylko nam się podoba. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że nie każdy tak samo dobrze wpływa na nasze ciało (w przypadku kosmetologii). Jeżeli jednak kierujemy się głównie walorami zapachowymi i chcemy na przykład wprowadzić powiew świeżości do naszego domu, to nic nie stoi na przeszkodzie.